Rentgeny stomatologiczne służące dentystom, ortodontom i chirurgom szczękowym

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pograniczem tkanek miękkich i twardych, rentgeny są naprawdę wielką pomocą. Urządzenia te pozwalają zajrzeć w głąb organizmu ludzkiego, co w przypadku szeroko rozumianej stomatologii ma ogromne znaczenie. Przypomnijmy tylko bardzo ogólnie, że działanie aparatów rentgenowskich oparte jest o promienie X, które przenikają tkanki miękkie, takie jak tkanka łączna, a zatrzymują się na tkankach twardych, czyli na przykład takich, jak korzenie zęba. Dzięki badaniu ilości promieniowania przenikającego przez daną tkankę można wykonać obraz pokrojowy danego miejsca organizmu ludzkiego.

Rentgeny stomatologiczne są wykorzystywane w gabinetach na bardzo różne sposoby. Dla ortodontów najważniejsze są zawsze zdjęcia panoramiczne. Są to bardzo charakterystyczne ujęcia całej szczęki, dzięki której można określić, jak dokładnie są ułożone żeby i ich korzenie oraz to, w jakiej kolejności i w jakim dokładnie miejscu będą pojawiały się kolejne zęby. W leczeniu ortodontycznym rentgeny wykonujące tego typu badania są niezbędne i bez nich cała dziedzina dentystyki w zasadzie nie mogła by istnieć. A przynajmniej nie w takim stanie, jak widzimy to dzisiaj.

Dentyści mają jeszcze więcej zastosowań dla promieniowania przenikliwego. Niektóre rentgeny stomatologiczne pozwalają na wykonanie zdjęć całych łuków zębowych, co pozwala na ocenę stanu korzeni w różnych chorobach niszczących nasze zęby całościowo, na przykład przy paradontozie. Znacznie częściej wykorzystywane są jednak rentgeny, za pomocą których wykonuje się zdjęcia pojedynczych zębów. Są one dobrym wstępem przed przeprowadzeniem ekstrakcji zęba, a często są też niezbędne dla określenia, gdzie znajdują się korzenie. Co dla pacjenta może się wydawać zaskakujące, zazwyczaj nie wiadomo nawet na pewno, ile korzeni posiada dany ząb, przez co w wielu wypadkach nie da się nawet tak naprawdę porządnie rozpocząć leczenia kanałowego, zanim rentgeny stomatologiczne nie pojawią się na placu boju.

Chirurdzy szczękowi wykorzystują rentgeny stomatologiczne w bardzo wielu przypadkach, ale ich praca często bywa bardzo skomplikowana. Typowy pacjent stomatologiczny w takim miejscu może pojawić się ze względu na usuniecie źle wyrastającego zęba lub w celu założenia implantów. W pierwszym przypadku rentgeny stomatologiczne służą do dokładnego określania, gdzie właściwie znajduje się ząb do usunięcia, a w drugim przypadku określa się jakość wyrostka zębowego, do którego przytwierdzany jest korzeń implantu.


Comments are closed here.